Här erbjuds ett trivsamt sjöställe med eftermiddags- och kvällssol samt fin utsikt över farleden. Tomten har stora gräsytor, egen strand, vedeldad bastu och en skyddad brygganläggning med plats för flera båtar, sjöbod och bryggdäck. Huvudbyggnad med öppen planlösning, braskamin, två sovrum, sovloft och badrum samt utgång till altandäck i soligt läge. Gästhus med vardagsrum, pentry, tre sovrum, badrum och flera uteplatser. Egen båtplats och bilparkering finns på Rindö, bara några minuters båtresa bort.
Beskrivning
Välkommen till Pukholmen, ön där Renées brygga spelas in, belägen mellan Rindö och Skarpö några distansminuter från Vaxholm. Här finns ett välskött sjöställe med fint läge där man kan njuta av ljuvlig eftermiddags- och kvällssol samt underbar utsikt över farleden ut mot skärgården. Tomten bjuder på stora gräsytor och en fin strand med en vedeldad bastu. Skyddad brygganläggning med vågbrytare av sten, plats för flera båtar, bryggdäck samt sjöbod.
Huvudbyggnaden har 54 välplanerade kvm med kök och sällskapsrum i öppen planlösning med braskamin. Stora fönster som släpper in ljus och bjuder på utsikt över vattnet. Skjutdörrar leder ut till stort altandäck. Här finns även två sovrum, sovloft samt badrum med tvättmaskin.
Gästhuset rymmer ett vardagsrum med litet kök, ett större sovrum samt två mindre sovrum, badrum. Huset omges av altan med flera uteplatser.
Fastigheten är ansluten till kommunalt vatten samt båda husen är vinterbonade.
Förbindelsen till fastlandet är smidig – båtplats och bilparkering finns på Rindö, som nås med bilfärja från Vaxholm eller Värmdö, och därifrån tar båtresan bara några minuter.
På Skarpö mitt emot finns trevliga områden för promenad och löpturer samt fotbollsplan.
Ett välbeläget fritidsboende med närhet till natur och vatten, all service i Vaxholm samt skärgårdens öar som Grinda och Gällnö.
Fastigheten säljs med samtliga möbler, utemöbler och inventarier som ingår. Även mindre båt med utombordare som ligger vid båtplatsen på Rindö kan ingå.
Fakta
Gemensamhetsanläggning: Vaxholm rindö ga:10 ändamål: Garage och/eller parkering
Gemensamhetsanläggning: Vaxholm rindö ga:11 ändamål: Bad och/eller båtanläggning
Gemensamhetsanläggning: Vaxholm rindö ga:25 ändamål: Vägar
Gemensamhetsanläggning: Vaxholm rindö ga:9 ändamål: Vägar
Förmån: Officialservitut Väg, 0187-D85.1
Greger Ålund
Jag har lång erfarenhet av mäkleri och har sålt åtskilliga villor och sjöställen på såväl fastland som öar. Jag betraktar varje uppdrag som ett hedersuppdrag och får vara med när kunderna gör sitt livs affär. Det är ett förtroende jag värderar högt.
Alla uppdrag är unika för mig, jag skräddarsyr efter kundens behov och önskemål. Jag kan erbjuda maximal exponering, både i dagspress och digitalt eller den diskreta vägen via vårt väl uppdaterade kundregister. Skall du sälja din villa, sjöställe eller boende utöver det vanliga är du välkommen att kontakta mig!