VILLA NYHAMN - GOTLAND
Med magisk havsutsikt invid Nyhamns fiskeläge ligger detta spännande projekt endast 1,5 mil från Visby. Bygglov beviljat 2023 för ombyggnation av den f.d. Barnkolonin från 50-talet. Utpräglad gotländsk natur med klapperstensfält och vackra strandängar.
När jag besöker fastigheten första gången är det en varm, stilla söndagskväll i september. Redan vid 18-tiden sjunker solen med sitt mjuka ljus till ännu en vacker solnedgång. De sista strålarna belyser det lilla fiskeläget med för årstiden tillstängda små fiskestugor i falurött och svart. Bryggan är uppdragen som skydd för vinter och små båtar ligger på rad. Fiskeredskap prydligt ihopsamlade. Ett litet fiske muséum finns i en av bodarna.
Jag strövar lugnt med hunden längs klapperstenstranden och över strandängar. Hägn av mogna björnbär och klarröda nypon längs min väg. Här kan man vandra längs havet ned till Lummelunda, Salthamn och Brissund söderut innan Visby. Likaså norrut längs den skyddsvärda, eftertraktade Gotlandskusten.
Välkommen till Nyhamn fiskeläge, Gotland.